Navigace
Obsah
M Ě S T S K Ý Ú Ř A D H O R N Í B L A T N Á
PSČ 362 37 - okr. Karlovy Vary
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Vnitřní směrnice č. 1/2010
o postupu při poskytování informací podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím.
čl.1
Úvodní ustanovení
1) Městský úřad Horní Blatná vydává k provedení zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k infromacím (dále je zákon) tuto směrnici.
2) Městský úřad Horní Blatná je povinným subjektem, který má dle zákona povinnost poskytovat informace.
3) Základní informace v souladu s ustanovením § 5 odst. 1 zákona jsou zveřejněny na úřední desce po pravé a levé straně hlavního vchodu do budovy městského úřadu.
4) Informací se rozumí přímé nebo zprostředkované sdělení údajů o skutečnostech, které se týkají zákonem stanovené působnosti povinného subjektu, jeho činnosti, charakteristiky povinného subjektu a dále poskytování informací v souladu se zákonem.
5) Za informaci se nepovažuje stanovisko a právní názory, zejména výklad zákonů a jiných právních předpisů, jakož i hodnotící zprávy a ucelené databáze v jakékoliv, zejména elektronické podobě.
6) Informace se poskytují na základě žádostí nebo zveřejněním.
čl. 2
Žádosti o poskytnutí informace
1) Žádost o poskytnutí informace může být podána právnickou nebo fyzickou osobou (dále je žadatel), a to ústně nebo písemně, i prostřednictvím telekomunikačního zařízení.
2) Není-li v možnostech odpovědného zaměstnance městského úřadu poskytnout informaci na základě ústní žádosti nebo není-li odpověď považována za dostatečnou, je nutno vyzvat žadatele k podání písemné žádosti.
3) Pokud žádost směřuje k poskytnutí již zveřejněné informaace, postačuje, v případě souhlasu žadatele, poskytnout údaje pro její vyhledání. Za zveřejněnou informaci se pak považuje ta, která může být vždy znovu vyhledána a získána.
čl. 3
Organizace poskytování informací.
1) Žádosti o ústní informace, tj. telefonicky, vyřizují přímo a neformálním způsobem pracovníci městského úřadu. Ústně poskytnuté informace se neevidují.
2) Písemné žádosti o informace přijímá příslušný pracovník v kanceláři městského úřadu, žádost zaeviduje a předá starostovi města.
3) Starosta města zajistí:
- zpracování podkladů pro přímé vyřízení písemné žádosti o informaci v termínu stanoveném zákonem.
- vedení veškeré korespondence se žadatelem
- vyzvání žadatele k úhradě nákladů a převzetí informace
- odevzdání podatelně k vybavení poštou na dobírku osobně nepřevzaté informace
- vydání rozhodnutí dle zákona (§ 14 odst. 3 písm.a) a § 15), vedou evidenci jejich kopií.
- zakládání vlastní vyřízení písemné žádosti o informaci ( odpověď, stanovisko, vysvětlení atd.), jako ostatní spisy dle zavedeného pořádku - spisového a skartačního řádu.
- zpracování v souladu s ust. § 18 zákona, vždy do 1. března výroční zprávu za předcházející kalendářní rok a zabezpečí její zveřejnění.
čl.4
Pdmítnutí a odložení žádosti
1) Je-li žádost nesrozumitelná nebo není zřejmé, jaká informace je požadována nebo je formulována příliš obecně, vyzve se žadatel ve lhůtě do 7 dnů od podání žádosti, aby žádost upřesnil. Neupřesní-li ji žadatel do 30 dnů, vydá se rozhodnutí o odmítnutí žádosti (§ 14 odst.3 písm.a) zákona).
2) Žádost o informaci, která se nevztahuje k působnosti městského úřadu, se odloží a o důvodech odložení se vyrozumí žadatel do 3 dnů od podání žádosti (§ 14 odst.3 písm. b) zákona).
3) Písemná žádost, ze které není zřejmé, že je určena městskému úřadu, kdo žádost podává a identifikaci žadatele u žádosti podané prostřednictvím telekomunikačního zařízení, se odloží ( § 14 odst. 2 zákona). Odložení provede pověřený pracovník města vyznačením důvodu odložení na žádosti.
4) Odložení žádosti, která nemá požadované náležitosti, anebo kterou jsou požadovány informace, jež se nevztahují k působnosti městského úřadu, není rozhodnutím.
čl. 5
Poskytování zveřejněných informací
1) Žádost o poskytnutí zveřejněné informace se vyřizuje sdělením údaje o tom, kde je informace zveřejněna, a to ve lhůtě do 7 dnů od podání žádosti.
2) Pokud žadatel o poskytnutí zveřejněné informace, kterému byl sdělen údaj o tom, kde je informace zveřejněná, trvá na jejím přímém poskytnutí, poskytne se informace formou její kopie, a ve lhůtě do 7 dnů od podání žádosti.
3) Poskytování zveřejněných informací a kopií z nich , se neeviduje.
čl. 6
Omezení práva na informace
1) Městský úřad neposkytuje informace, které obsahují:
- utajované skutečnosti (§ 7 zákona)
- skutečnosti, týkající se ochrany osobnosti a soukromí (§ 10 zákona)
- obchodní tajemství (§ 9 zákona)
- skutečnosti, týkající se ochrany důvěrnosti majetkových poměrů (§ 10 zákona)
- skutečnosti, na které se vztahuje omezení práva na informace ( § 11 zákona)
2) Skutečnosti, na které se vztahuje omezení práva na informace se rozumí:
- vnitřní pokyny (instrukce, směrnice)
- personální předpisy
- informace vzniklé při přípravě rozhodnutí městského úřadu, pokud zákon nestanoví jinak a to jen do doby vydání rozhodntí
3) Městský úřad dále informaci neposkytne, jedná-li se o případy uvedené v ust. § 11 odst. 2,odst. 3 a odst. 4 zákona.
čl. 7
Vyřizování písemných žádostí
1) O vlastním vyřízení písemné žádosti se pořizuje záznam.
2) Písemné žádosti se vyřizují písemně, nebo připouští-li to povaha věci, nahlédnutím do spisu nebo paměťových médií.
3) Žádosti se vyřizují v roce 2000 ve lhůtě do 30 dnů, v roce 2001 do 22 dnů a od 1.1.2002 do 15 dnů od podání žádosti.
4) Lhůtu pro vyřízení žádosti, prodlužuje starosta města pouze z důvodů uvedených v § 14 odst. 5 zákona.
5) O prodloužení lhůty a důvodech informuje písemně pracovník městského úřadu žadatele a to ve lhůtách stanovených zákonem.
čl. 8
Rozhodnutí
1) Nelze-li písemné žádosti vyhovět a nebyla-li žádost odložena, vydá se rozhodnutí o zamítnutí žádosti.
2) O zamítnutí žádosti rozhoduje starosta města, popřípadě zástupce starosty.
3) Rozhodnutí obsahuje náležitosti stanovené v § 15 odst. 2 zákona a doručuje se do vlastních rukou žadatele.
čl. 9
Opravné prostředky
1) Proti rozhodnutí o odmítnutí žádosti lze podat odvolání do 15 dnů od jeho doručení, resp. od marného uplynutí lhůty pro poskytnutí informace, k nadřízenému orgánu nejblíže vyššího stupně, podáním učiněným u orgánu, který rozhodnutí vydal.
2) Podané odvolání s napadeným rozhodnutím, spisovou dokumentací a stanoviskem k podanému odvolání, se odvolacímu orgánu zasílá neprodleně, nejpozději do 30 dnů od podání odvolání.
3) Proti rozhodnutí o odvolání se nelze odvolat. Rozhodnutí nelze přezkoumat v rámci obnovy řízení nebo v řízení mimo odvolání podle zákona o správním řízení č. 71/1967 Sb.
4) Rozhodnutí o odmítnutí žádosti je přezkoumatelné soudem podle § 247 a násl. občanského soudního řádu.
5) Případně rozhodnutí soudu se v kopii zasílá starostovi města k evidenci.
čl. 10
Opravné prostředky proti rozhodnutím měst a obcí
1) Krajský úřad je odvolacím orgánem proti rozhodnutí městského úřadu o zamítnutí žádosti o poskytnutí informace ve věcech přenesené působnosti. O odvolání rozhoduje referát krajského úřadu, příslušný podle úseku státní správy, ke kterému je informace požadována, v souladu s organizační strukturou krajského úřadu.
2) O odvolání je nutno rozhodnout ve lhůtě do 15 dnů od jeho doručení krajskému úřadu. Proti rozhodnutí o odvolání se nelze odvolat.
3) Kopie rozhodnutí o odvolání se zasílá kanceláři hejtmana.
čl. 11
Hrazení nákladů
1) Přemětem úhrady v souvislosti s poskytováním informací, jsou náklady stanovené sazebníkem úhrad.